اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری و آسیب‌های انتخاب رشته

صدها هزار راهیان دانشگاه پس از پذیرفته شدن در آزمون سراسری در مرحله مهم انتخاب رشته تحصیلی قرار دارند. این مرحله هم حساس است و هم مهم. همچنین اقدام در این مرحله در معرض آسیب‌هایی است که بی‌تفاوتی و بی‌اطلاعی نسبت به آن‌ها می‌تواند آینده و توانایی جوانان را تحت تأثیر منفی قرار دهد. همچنان که مواجهه درست، سنجیده منطقی و مدبرانه با این مرحله می‌تواند نویدبخش آینده و راهی مطمئن و کم دغدغه برای آن‌ها باشد.
انتخاب رشته تحصیلی «حساس» است؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباه، بی‌تدبیری، جو زدگی و برخورد و تصمیم‌گیری از سر احساس می‌تواند آرزوها و آمال فرد را دچار تهدید و ناکامی سازد. انتخاب رشته مرحله حساس است زیرا دخالت‌ها و دیدگاه‌های بسیاری از اطرافیان بر تصمیم‌گیری فرد موثر واقع می‌شود و لذا هرگونه اقدام یا اجبار بی‌دلیل و حساب‌نشده افراد پیرامونی می‌تواند داوطلبان ورود به دانشگاه را در انتخاب صحیح مسیر تحصیلی آینده خود با مشکل مواجه سازد. این مرحله، «حساس» است زیرا در طی آن فرد داوطلب باید میزان «علاقه و توانایی» خود برای ورود در رشته‌های مختلف دانشگاه را به درستی و دقت بسنجد و تصمیمی منطبق بر واقعیات و متناسب با توانایی و علاقه خود بگیرد. در نظر داشتن علاقه صرف، بدون توجه به میزان توانایی و استعداد، می‌تواند فرد داوطلب را در انتخاب مسیر آینده تحصیلی و حتی کاری‌اش با مشکل مواجه سازد. مرحله انتخاب رشته «حساس» است؛ زیرا فرد باید در انتخاب رشته خود رتبه و نمره تحصیلی‌اش را در نظر بگیرد و از تصمیم‌گیری در خلأ بدون در نظر گرفتن واقعیات مربوط به استعداد و دانایی خود بپرهیزد. این مرحله «حساس» است زیرا انبوهی از مراکز به طور فعال مشغول‌اند و داوطلبان را به مشاوره و انتخاب رشته فرامی‌خوانند. مواجهه درست با این پدیده و بهره‌گیری از مشاوران مطلع، امین و مسلط می‌تواند جوانان را به درستی و امیدوار به آینده مطمئن رهنمون سازد.
مرحله انتخاب رشته، مهم است؛ زیرا ارتباط مستقیمی با آینده شغلی و کاری داوطلبان دارد و غالباً آینده شغلی افراد از این مسیر می‌گذرد. دلیل دیگر «اهمیت» این مرحله به آن است که می‌تواند مکمل تلاش‌های یک ساله داوطلبان باشد. این تلاش‌ها اگر با حرکت سنجیده در این مرحله همراه نشود می‌تواند آن را دچار ناکامی سازد.
این حساس و مهم بودن مرحله انتخاب رشته، اقتضا می‌کند تا داوطلبان ورود به دانشگاه باحوصله، دقت، مطالعه و استفاده از تجارب و مشورت افراد امین و مطلع به عبور موفق از این مرحله بپردازند.
داوطلبان عزیز باید متوجه آسیب‌هایی که این مرحله ممکن است تصمیماتشان را تحت تأثیر و تهدید خود سازد نیز باشند. اهم این آسیب‌ها را می‌توان به قرار زیر برشمرد:

  • فدا کردن دقت به پای سرعت: چه بسا داوطلبانی باشند که از سر ذوق و شوقی که نسبت به عبور از این مرحله مهم دارند دقت را فدای سرعت نمایند و بخواهند در سریع‌ترین زمان فرم انتخاب رشته را پر کرده و تحویل دهند. در صورت وقوع چنین پدیده‌ای احتمال دارد که فرد داوطلب دچار اشتباه شود و فرصت برای جبران اشتباه را نیز از دست بدهد. از این رو توصیه ما به عزیزان داوطلب آن است که دقت را فدای سرعت نکرده، از حداکثر فرصت خود برای انتخاب مطمئن رشته خود در محیطی آرام و پرحوصله استفاده نمایند.
  • انتخاب رشته در شرایط احساسی: انتخاب رشته در یک فضای احساسی و تحت تأثیر فشارهای روانی و یا ترغیب‌ها و تشویق‌های بدون پشتوانه و منطق افراد پیرامونی، هم می‌تواند این مرحله مهم تصمیم‌گیری را دچار آسیب و تهدید سازد. در چنین شرایطی، فرد رشته‌ای را که دوست دارد بی‌اعتنا به رتبه و نمره خود انتخاب می‌کند و نتیجه آن می‌شود که فرد مزبور در رشته انتخاب کرده‌اش نمی‌تواند وارد شود و از سوی دیگر فرصت ورود به رشته دیگری را که در حدود شرایط علمی اوست، نیز از دست می‌دهد.
  • اشتباه در تکمیل فرم انتخاب رشته: چه بسا فردی همه شرایط مربوط به انتخاب رشته را رعایت کند مثلاً هم رتبه و نمره خود را در این تصمیم دخیل دارد و هم در فضایی واقعی و به دور از احساسات تصمیم بگیرد اما در نتیجه عوامل مختلفی در تکمیل فرم انتخاب رشته دچار اشکال و اشتباه شود و کد رشته‌ای دیگر را نوشته بی‌اختیار به رشته‌ای که چه بسا نسبت به آن علاقه‌ای هم ندارد وارد شود. راه غلبه بر این آسیب آن است که فرد چند بار هم که شده فرم انتخاب رشته را مرور و از صحت گزینه‌های انتخابی و علامت زده اطمینان حاصل نماید. بهتر است برای این منظور داوطلبان عزیز از فرم انتخاب رشته کپی تهیه‌کرده، ابتدا انتخاب‌های خود را بر روی آن اعمال نمایند. در نهایت وقتی تصمیمشان نهایی شد آن را به فرم اصلی منتقل نمایند.
  • لحاظ نکردن شرایط ورود به یک رشته خاص: آسیب دیگر که می‌تواند در این مرحله داوطلبان را به خود متوجه سازد آن است که فرد، تحت تأثیر نام رشته‌ای خاص قرار گیرد و بدون در نظر گرفتن شرایط دیگر از جمله توانایی‌های روحی، مالی و فرصت در اختیار خویش به انتخاب آن اقدام نماید. آگاه باشیم چه بسا به لحاظ استعداد توانایی آن را داشته باشیم که در رشته‌ای خاص وارد شویم اما از شرایط روحی، ذهنی و متناسب با مباحث و مشاغل آن رشته که در آینده ما را بر خود مشغول خواهد ساخت برخوردار نشویم. از این رو است که باید گفت بزرگی و پر طمطراق بودن نام یک رشته نباید ما را به تصمیمی نسنجیده وا دارد. دوستی را می‌شناسم که در رشته پزشکی قبول شد؛ اما از شرایط مالی- روحی مناسبی برای ورود به آن برخوردار نبود. عاقبت بعد از گذراندن ۳ ترم آن هم با هزار و یک اما و اگر ناچار به انصراف از آن شد و اکنون با صدها مشکل دیگر مواجه است. باید از این وقایع درس بگیریم تا ناچار از تکرار آن نشویم.

دبیرستان دکتر حسابی با به‌کارگیری مشاورینی مجرب و نیز بهره‌مندی از به‌روزترین نرم‌افزارهای انتخاب رشته‌ی رایانه‌ای با قطعی‌ترین بانک‌های اطلاعاتی از ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها، در نظر دارد تا با ساختاری متفاوت، راهنمای پایانی شما عزیزان در انتخاب مسیری عالمانه در یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی‌تان باشد...

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته‌های دانشگاهی به صفحات زیر مراجعه کنید:


موفقیت، موسیقای زندگی‌تان
مشاوره دبیرستان دکتر حسابی

Back to Top